Történet
A Bercsényi Miklós Középiskola rövid története
Iskolánk története 1956-ig vezethető vissza, amikor is szeptember elején megnyitotta kapuit az intézmény. Az akkor 8 általános és 4 gimnáziumi osztállyal induló oktatási intézmény elnevezését stílusosan a közeli Bercsényi ligetről kapta. Gróf Bercsényi Miklós a Rákóczi-szabadságharc jelentős tábornoka volt és a fejedelem barátja. Az épület előtt húzódó utcát Cinka Pannáról nevezték el, akit a 18. század elejének cigányzenészeként ismertek. Az iskola sajátos elhelyezkedésű, hiszen Győr két régi városrészének: Szigetnek és Újvárosnak a választóvonalán fekszik.
Intézményünk az eltelt majdnem 50 év alatt hatalmasat fejlődött: az első tanév 641 tanulójához, 29 fős tantestületéhez képest, ma jóval több mint ezer fiatal bontogatja itt szárnyait közel 100 pedagógus segítségével.
Folyamatosan bővült iskolánk profilja is. 1969-ig három iskolatípus: általános, szakközépiskola és gimnázium párhuzamosan működött. 1968-ban megkezdődött a közlekedési szakközépiskolai képzés vasútforgalmi, vasútgépész, autóforgalmi, gépjármű-technikai szerelő szakokon. Az iskola nevébe ekkor került a közlekedési szakközépiskola elnevezés. Az 1968/69-es tanévtől megszűnt a Bercsényiben az általános iskolások és gimnazisták oktatása, szakközépiskolaként működtünk tovább. 1973-tól ismét jelentős változás következett be életünkben. Megkezdte működését a testnevelés tagozatos gimnázium, amely osztályokból kerültek ki a magyar sportélet olyan kiválóságai, mint Borkai Zsolt, Csollány Szilveszter, Ábrahám Attila, Czigány Kinga olimpikonok. Az utóbbi 5 olimpián 16 volt tanulónk képviselte hazánk színeit, ebből 4 bajnoki cím birtokosa lett.
A minőségi munkához a tárgyi feltételek sem hiányozhattak. A ’70-es években tornacsarnok, futófolyosó, kajak-kenu tanmedence, tanműhely, ’84-ben új oktatási szárny, ’95-ben elektrotechnikai laboratórium került átadásra.
1992-től a gimnáziumi osztályokban ismét profilváltás történt, a belügyi fakultációk bevezetésével. Ez az új képzési forma nagy népszerűséget hozott intézményünknek. A rendvédelmi szakokon (rendőr-közbiztonsági, tűzvédelmi-katasztrófavédelmi, határvédelmi-határrendész, vám-vámrendész) többszörös túljelentkezés volt tapasztalható. Az itt tanuló diákok megismerkedhettek az önvédelmi sportok alapjaival is.